Jak se jmenují agamy?

Publikováno: 26. 1. 2017, Autor: Marcela Lazurková

Přírodovědný kroužek u nás ve škole chová agamy vousaté. Před čtyřmi lety jsme dostali mládě agamy a teď z něj máme krásného samce jménem Agamák. Minulý školní rok dostaly děti z kroužku do péče ještě dvě agamy.


A co se nestalo. Tak dobře o ně děti pečovaly a agamám se ve škole tak líbilo, že nám samička v prosinci začala přibývat na váze a bylo jasno. Budou vajíčka.  Ale kdy? Samička začala víc zalézat do domečku, kde měla vlhký písek, ale pořád nic. Vánoční prázdniny se blížily a i agamy musely na prázdniny. Pro samičku se na převoz musela zajistit speciální krabice, aby nenastydla. Vše dobře dopadlo. Samička v náhradním prázdninovém teráriu 28. prosince 2016 ve večerních hodinách snesla 29 vajíček, které pečlivě zahrabala do vlhkého písku. Vajíčka se musela postupně vyhrabávat a dávat do krabiček, které se umístily do inkubátoru. Teď budeme čekat 60 dlouhých dnů, jestli se vylíhnou malé agamy. I kdyby se nevylíhly, už je úspěch, že samička snesla vajíčka.

A jak se tedy jmenují? Marie a Josef – oni nám je pojmenovali chovatelé, kteří jim poskytli vánoční prázdninové ubytování. A nám se jejich jména líbila a agamám už zůstala.

V přírodovědném kroužku chováme ještě zakrslého králíka Punťu, oblovky, raka a ve vermikompostéru máme žížaly.