Vědecký jarmark 2015

Publikováno: 14. 9. 2015, Autor: Jana Zárubová

Ve středu 9.9. se některé třídy naší školy vypravily na Vědecký jarmark. Jak jarmark probíhal a co jsme tam viděli zajímavého, můžete zjistit z filmového dokumentu Káji Z. z 8. A, z fotografií od žáků 8. A a 6. B a z článku Jakuba M. z 6.B.


VIdeo - Kája Z. 8.A

Vědecký jarmark pro malé fyziky

Dne 9.9.2015 6.B a další tříy z druhého stupně navštívily vědecký jarmark, který se nacházel u kulaťáku.

Nejvíce mě zaujal stánek Kovy jak je neznáte, kde jsem pinzetou vzal (stříbrnou) cínovou podložku a hodil jí do rozpuštěné mědi, která byla v průhledné kulaté nádobě. V modré kapalině bylo vidět, jak od podložky uniká černý oblak, který k hladině stoupal až do doby, než mi pan ze stánku řekl, abych podložku vytáhl. Vytáhl jsem jí, ale vzápětí mi zase spadla do mědi. Tentokrát z ní už černý oblak neunikal. Vylovil jsem ji a nechal uschnout. Po té jsem si jí dal do kapsy a s klukama jsme šli dál. Byl to vlastně jediný pokus, který jsem si na jarmarku vyskoušel.

Hádali jsme se kam jít, ale nakonec jsme přece jen navštívili kamion ČT. Dva střihči seděli v první místnosti a dívali se na ČT sport. V druhé místnosti byl další střihač, který předváděl, že pracuje a moc se při tom neřechtal, takže se od těch dvou docela lišil. Pro mě to byl fascinující zážitek, ale pro kluky jen kamion, který měl na zdích, podlaze a stropu tmavě modrý koberec. Já si prohlížel každý čudlík a zároveň sledoval, co dávají na ČT 2.

Potom jsem si všimnul, že se zmenšila fronta na přenosné planetárium, které mělo tvar zaobleného trojúhelníku. Po několika minutách čekání jsme se dostali dovnitř. Ve frontě jsem potkal kamaráda z období před školkou. Vevnitř byla tma a na strop a jednu zeď promítali trailer o připravovaném filmu o vzletu rakety a další o dinosaurech. Víc se mi líbil ten o raketě.

Dále jsme viděli stánek vydavatelství Karolinum. Odtaď mě kluci vyhnali, protože jim jsou knihy ukradené, mě ukradené nejsou. O tomhle stánku teda nemůžu říct nic. Taky jsme byli v dalším stánku UK, kde jsem se dozvěděl něco o ničivé vlně tsunami. Potom z nás pomocí aplikace sfinga booth udělali dědečky z roku 2075. Vyfotili nás, fotografie upravili a pak nám je ukázali. Aplikace byla trochu sci-fi. Zatím co jsem se vyptával, Víťa a Marťas už byli u dalšího tableu a skládali země na mapu světa. Na dalším stánku UK si Vítek skusil zažonglovat a Martin mě natáčel na znakové řeči. Tam mě natáčel i kameraman ČT, který čekal až tam někdo přijde.

Ještě jsme navštívili letecký stánek. Tam jsme odpověděli na kvíz a vyhráli jsme pilotskou kartičku. Mě k tomu přidali propisovačku. Třináct minut před srazem jsme procházeli okolo místa srazu a Vítek už nikam nechtěl jít. Tak tam zůstal a já s Martinem jsme šli dál. Viděli jsme robotickou anakondu, která nás chtěla ušknout a reagovala na pohyb ruky. Mrzí mě, že ji Vítek neviděl.

Zapomněl jsem se zmínit, že jsme taky ovládali roboty, kteří reagovali na pohyb ruky, v které jste drželi ovladač, takže bylo těžké si ovladač předat. Byla to zábava. Také jsem mohl použít drahý dalekohled, kerým jsem pozoroval Slunce. Říkali, že je to jenom takový plamínek. Ale plamínek to není, protože je tam hélium, které se smíchá s něčím dalším a exploduje to. Také mě zaujala vzducholoď s motorem. Polystyrénové letadlo v hodnotě 100 000 CZK se mi tolik nelíbilo.

Když jsme se vraceli, Martin si dělal chutě, když procházel kolem stánku s občerstvením, ale já jsem mu to zatrhl, jelikož jsme neměli čas a bylo to předražené. Celkem nakonci jsem v ČEZ stánku ukázal, že mám staženou aplikaci EPP a tak jsem získal dotykovou tužku, k výběru byli, ale i jiné předměty. Pak už jsme museli jít. Terezka a další holky si nechali udělat falešné zranění. Divím se, že jim nikdo nevolal stopadesátpětku.

Na jarmarku se mi nejvíc líbil pokus s cínovou podložkou a rozpuštěnou mědí. To, jak jí rozpustili mi zůstalo záhadou a rád bych se to dověděl.

 Jakub M., 6.B