Harfissimo Na Beránku

Publikováno: 16. 12. 2016, Autor: Martina Jesenská

Harfy zněly v naší škole celý den  8.12.2016. Dopoledne pro žáky z Montessori,  Začít spolu i II.stupně, odpoledne pro Monteklub a v podvečer pro rodiče a přátele školy.  Realizace tohoto náročného programu byla možná jen díky projektu ZE MĚ MY, jehož byla letos naše škola koordinátorem.


Pozoruhodné společenství kolem harf vytváří hráčka na tento dosud velmi výlučný nástroj a také vynikající učitelka Vendulka Vaňková. Od ní a od jejích deseti žáků jsme se o harfách dozvěděli mnoho zajímavého. Devět harfistek a jeden harfista se střídali na šesti nástrojích, takže jsme slyšeli reprezentativní průřez harfovou hudbou různých stylů a žánrů, došlo i na zvláštní elektroakustickou harfu.

Vendulka nám potom obrázek o zvukových možnostech harfy doplnila ukázkami ze své profese a zahrála bravurně slavná harfová sóla. Organizátoři harfového dne Na Beránku ale mohli být pyšní i na publikum. Děti i dospělí kladli zajímavé otázky a s velkým zaujetím přistupovali k nástrojům, aby na ně vyloudili pár tónů, teprve čtvrťák Filip bezchybně určoval autory i skladby ze kterých zaznívaly ukázky, od žákyně páté třídy harfistky Josefíny, která v naší škole strávila celý den,  se mnozí naučili zahrát na cvičnou harfičku jednoduchou melodii. Není tak vyloučeno, že děti z Beránku píší Ježíškovi velké přání – chci hrát na harfu.

MAFA