5. třídy v Národním divadle

Publikováno: 14. 4. 2017, Autor: Olga Čupová

Když jsme poprvé vešli do ND, byli jsme okouzleni mohutnými sloupy z mramoru, které se tyčily od nablýskané podlahy s červeným kobercem až k vysokému stropu s krásnými malbami a zlatými detaily.


Prohlídku jsme začali ve spodní části divadla, kde byly dva modely celé této stavby a očíslované základní kameny, které byly položeny při stavbě divadla a dovezeny z různých koutů Čech ale i ze zahraničí - z amerického Chicaga. První byl položený kámen z Radhoště, druhý pak z Řípu. Stavba divadla trvala 13 let. První architekt byl Josef Zítek. Po požáru v roce 1881 se opravy, kdy byl nejvíce poničen hlavní sál, ujal Josef Schulz. Když se divadlo opravilo, hrála se Smetanova opera Libuše, na sváteční znovuotevření a na připravovanou korunovaci krále Františka Josefa I.

Poté jsme vystoupali po schodech a mířili jsme do hlavního sálu. Po cestě naši pozornost upoutaly busty obou architektů a slečna průvodkyně povídala o umělcích, kteří ND vyzdobili. Následovalo zlatem zdobené hlediště, nad kterým se klenul nádherný zdobený strop s mohytným zářícím lustrem. Zlaté zdobení je v hledišti divadla pouze v místech, kam lidská ruka nedosáhne. Sedli jsme si do hlediště, pódium bylo prázdné,  nad oponou Vojtěcha Hynaise  stál velký zlatý nápis " národ sobě". Dále jsme pokračovali do hlavního foyer,  opět překásně zdobené místnosti. Prošli jsme galerie a postupně vystoupali až na střechu, kde se nám nabízel překrásný výhled na Prahu. Obdivovali jsme dvě trigy s postavami Viktorie a vzájemně se fotili. Poté jsme se vrátili do šatny a cestou zpět si prohlédli budovu a foyer Nové scény.

Prohlídka této světoznámé, historicky proslulé budovy Národního divadla byla pro nás velkou ctí a určitě bychom rádi shlédli i nějaké představení.

Adriana Hylasová a Lukáš Kaliský